Zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza oraz plastyczne zajęcie edukacyjne „Moja wyspa”

25 października 2022 r. uczniowie filii Awiżeńskiego gimnazjum w Duksztach udali się na edukacyjną wycieczję do Wilna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądania ekspozycji Muzeum Adama Mickiewicza. Pani przewodnik Alicja Dzisiewicz opowiedziała życiorys wielkiego poety polskiego oraz pokazała nam krzesło i stół, przy którym romantyk pisał swoje utwory. Obejrzeliśmy również książki jego autorstwa z 19 wieku i portrety rówieśników A.Mickiewicza. Aura tego miejsca u wszystkich wywołała zachwyt i natchnienie do pisania wierszy.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Sztuki w Pałacu Radziwiłłów. W nim mieliśmy integracyjne przyrodniczo-plastyczne zajęcie „Moja wyspa”. Omawialiśmy instalacje- współczesne dzieła sztuki zrobione przy pomocy mediów, oglądaliśmy film o Czernobylu, wykonaliśmy praktyczne zdanie pt. „Moja wyspa”. Uczniów zainteresowało i zaskoczyło połączenie muzyki, dźwięku i obrazu i to, że pracę można wykonać w inny sposób. Każdy wypowiedział swój wniosek i jak mu powodziło się przy wykonywaniu zadania. Podsumowaniem było to,że na ziemi ludzie wybudowali zbyt dużo obiektów i coraz mniej miejsca pozostaje dla przyrody. Tworząc swą wyspę, uczniowie sami decydowali, co na niej umieszczą. Okazało się, że znaczną część miejsca przeznaczą dla przyrody, a nie dla zdobyczy cywilizacji.
Po zajęciu edukacyjnym udaliśmy się na posiłek do „McDonaldu”. Po drodze do Bernardyńskiego Ogrodu, weszliśmy na krótko do Katedry. Po dziękczynnej modlitwie za udaną wycieczkę, jeszcze zajrzeliśmy do jesiennie udekorowanego Ogrodu Bernardyńskiego. Podziwialiśmy piękne barwy w parku miejskim i mieliśmy okazję zabawić się na placu zabaw dla dzieci. Jesteśmy wdzięczni wszystkim organizatorom, którzy przyczynili się do realizacji tego wspaniałego wyjazdu.