Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

W 2023 roku od Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w Warszawie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Filia nauczania podstawowego w Duksztach gimnazjum w Awiżeniach otrzymało wsparcie finansowe dla grup przedszkolnych w wymiarze 3614,00 złotych (813,23 EUR). Przeznaczona kwota została wykorzystana na zakup potrzebnego sprzętu edukacyjnego oraz pomocy dydaktycznych.
Zawdzięczając dofinansowaniu wykupione zostały: półka na nocniki, drewniane klocki budowlane, notatki magnetyczne, dzwoneczki z rączką, 2 lina do chodzenia „Zabawny wąż“, 6 ciągników, 4 lalki, 2 łóżeczka dla lalek, 5 układanek, zestaw lekarski i kosmetyczny, telefon Zabytkowy ze słuchawka.
W ramach realizacji projektu nabyte zabawki dydaktyczne, będą pomocą wspieranie rozwoju dziecka poprzez zabawę. Zapewnią interaktywne doświadczenia, będą rozwiać umiejętności poznawcze, muzyczne, motoryczne, społeczne i emocjonalne. Pomogą w nauce liczenia, rozpoznawaniu kształtów, rozwijaniu wyobraźni oraz budowaniu umiejętności logicznego myślenia.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie i pomoc.

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

Projekt „Bon Pierwszaka” w Filii nauczania początkowego w Duksztach Gimnazjum w Awiżeniach

W ramach programu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023” realizowane jest kluczowe zadanie – „Realizacja Bonu Pierwszaka przeznaczonego dla 965 uczniów klas pierwszych z 53 polskich szkół na Litwie”. To inicjatywa, której celem jest wspieranie polskich dzieci mieszkających poza granicami ojczyzny w ich edukacyjnych początkach.

W dniach 28-30 listopada ruszył drugi etap realizacji projektu „Bon Pierwszaka”: uczniowie klasy pierwszej z polskim językiem nauczania Filii nauczania początkowego w Duksztach Gimnazjum w Awiżeniach otrzymali jednorazowe stypendium finansowe o równowartości 500 złotych, przeznaczone na indywidualne potrzeby edukacyjne. Stypendia zostały przekazane rodzicom uczniów.
Dofinansowanie projektu „Bon Pierwszaka“ jest przekazane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki i realizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Serdecznie dziękujemy!

1 września

Dziś rozpoczynamy nowy 2023-2024 rok szkolny- czas intelektualnych odkryć, poznawania świata, rozwoju dziecięcych talentów. Dla społeczności duksztańskiej rozpoczął się on od Mszy św. w kościele pw. Św. Anny w Duksztach, którą odprawił ksiądz proboszcz Waldemar Ulcukiewicz.
Wicedyrektor szkoły Bożena Butkiewicz ciepło przywitała przybyłych rodziców oraz opiekunów, życząc udanego, owocnego i twórczego roku. Społeczność szkolną przywitała starosta gminy duksztańskiej Honorata Masalskienė. Wręczyła prezenty, które rozjaśniły twarze pierwszaków. Pierwszoklasiści otrzymali też plecaki z całym wyposażeniem (projekt „Bon Pierwszaka”), które wręczyła dyrektor Gimnazjum w Awiżeniach p. Alicja Bilińska. Projekt „Bon Pierwszaka” – Litwa dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Projekt
„Bon Pierwszaka” – Litwa jest realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
Plecaki zostały poświęcone przez księdza proboszcza, który też pięknie przemówił, zachęcając do rozwijania duchowości. Zaprezentowany przez uczniów program artystyczny rozjaśnił twarze zebranych, stworzył świąteczny nastrój.
W ten rok wkroczyliśmy z nadzieją, że nasza szkoła będzie miejscem dla wszystkich otwartym i przyjaznym, pozytywnie zmieniającym się, chłonącym nowości w edukacji i zapewniającym wszystkie potrzeby uczniów.
Życzymy wszystkim Przyjaciołom szkoły, Nauczycielom i Pracownikom oświaty wytrwałości, satysfakcji z wykonywanej pracy; inspiracji do wprowadzania nowych twórczych rozwiązań, dobrej atmosfery w pracy. Niech uda się Państwu zrealizować wszystkie zamierzenia, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Niech nasza szkoła będzie dla Państwa miejscem otwartym i przyjaznym.