Wycieczka do Wilna

Zajęcie edukacyjne „Kultura oraz spóścizna technologiczna dworu w Lubawie”
17 października uczniowie klas 1-4 Szkoły Podstawowej w Duksztach uczestniczyli w nadzwyczaj udanym i bogatym w wiedzę zajęciu edukacujnym „Kultura oraz spóścizna technologiczna dworu w Lubawie” . Pierwszym punktem programu było zwiedzanie młyna przy szlacheckim dworze, który należy do najstarszych na Litwie. Obecnie na terenie dworu działa muzeum, które zachęca do zapoznania się ze stosowanymi tu kiedyś technologiami i produkcją. Uczniowie mieli tutaj wyjątkową możliwość z bliska spojrzeć na technologie, które pełniły istotną rolę w życiu ówczesnego człowieka i jego rozwoju, w tym młyn wodny, dzięki któremu od wieków wytwarzano mąkę na chleb. Warto zauważyć, że w muzeum eksponuje się ponad dziesięć różnych procesów produkcyjnych, np. obróbkę drewna, obróbkę metalu, tkanie filcu, a nawet produkcję energii.

W drodze do Wilna, zatrzymaliśmy się przy Dworku w Pikieliszkach, który był ulubioną rezydencją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dworek został uznany za zabytek architektoniczny i krajobrazowy o znaczeniu lokalnym i wpisany do rejestru zabytków Republiki Litewskiej. Zostaliśmy tu przyjęci niezwykle gościnnie, za co dziękujemy pani Leokadii.

Zajęcie edukacyjne „Tradycyjne wileńskie rzemiosła”
Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji w pomieszczeniu, gdzie znajduje się Wileńskie Stowarzyszenie Rzemioseł na ulicy Szklanej. Czekano tu na nas, by zapoznać z rzemiosałami, które były popularne onegdaj w tym mieście. W ramach zajęcia pt. „Tradycyjne wileńskie rzemiosła” zwiedziliśmy na starówce dwie galerie, uczestniczyliśmy w praktycznych zajęciach. W jednej ogladaliśmy urządzenia służące do tkactwa, obróbki lnu oraz wyrobów lnianych. Dzieci na krosnach próbowały tkać ręczniki, które później wkładano do kufrów posagowych. W galerii jubilerskiej wysłuchaliśmy ciekawej lekcji o bursztynie i jego historii oraz braliśmy udział w warsztatach tworząc
amulet z bursztynu. Ńiezwykle gustownie udekorowane wnętrze galerii cieszyło oko oraz inspirowało do pracy. Po raz pierwszy w taki sposób zdobywaliśmy wiedzę o dawnych zawodach i sposobach ich wykonywania, co było świetnym uzupełnieniem tematów omawianych na lekcjach „Poznawanie świata”.