Edukacyjna wycieczka do Anykščiai

Wczesnym rankiem 24-go września grupa uczniów klas 1-4 udała się na północ Litwy na wycieczkę edukacyjną do Anykščiai. Po drodze mijając wsie i miasteczka, podziwialiśmy jesienne widoki pagórkowych okolic. Anykščiai to miasteczko o bogatej historii, położone nad brzegiem rzeki Šventoji (Świętej). Oferuje ono wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Pierwszym punktem naszego programu było odwiedzenie unikatowej Ścieżki Konarami Drzew. To jest jedyna ścieżka nie tylko w krajach bałtyckich, ale też we Wschodniej Europie. Długość ścieżki wynosi 300 metrów i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztański, rozsławiony przez litewskiego poetę Antanasa Baranauskasa w utworze „Anykščių šilelis”. Wzięliśmy udział w programie edukacyjnym „Anykščių šilelis-miškas kitaip“. Pracownik Centrum Turystycznego pani Inga opowiedziała dzieciom o życiu lasu, jego mieszkańców, tradycjach, obrzędach i zwyczajach ludzi, mieszkających w tej miejscowości. Patrzyliśmy na las z innego punktu widzenia-z wysokości i podziwialiśmy jego piękno. A zdjęcia utrwaliły te niezapomniane chwile.
Następny punkt wycieczki – drugi co do wielkości głaz zwany Puntukas. Jak głosi jedna z legend, iż miejscowy diabeł, któremu nie w smak było, że parafianie wybudowali w Anykščiai nowy kościół, postanowił zagrodzić wejście do świątyni. I tak głaz leży tu od wieków, przypominając tę historię. Ciekawe było to, że na kamieniu wyryto tekst upamiętniający dwóch bohaterów narodowych Litwy, pilotów, Dariusa i Girėnasa.
Kamień waży ponad 260 ton, a objąć go mogło aż 18 osób. Chociaż byliśmy już zmęczeni, jednak nie zrezygnowaliśmy z atrakcji, które oferuje Park Labiryntów. A tego jest naprawdę wiele. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miasteczku Kavarskis, gdzie znajduje się owiane legendami źródełko św. Jana. Ta woda podobno czyni cuda.
Podczas tej wycieczki dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z geografii, przyrody oraz oceniliśmy swą wiedzę z języka litewskiego. Wróciliśmy pełni wrażeń.