Edukacyjne zajęcia w Kownie

12 września 2019 r. klasy 1-4 Szkoły Podstawowej w Duksztach udały się do Kowna. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Narodowym Ogrodzie Zoologicznym. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciu edukacyjnym „Drapieżniki Litwy”, które niezwykle ciekawie zaprezentowała pracowniczka zoo pani Wioleta. Większość uczniów było tu po raz pierwszy. Znajduję się w nim ponad 200 gatunków zwierząt, płazów i ptaków. Dzieci cieszyły się, obserwując zachowanie się zwierząt, a szczególną sympatię zyskały lwice, żubry, żyrafa, kapucynka i inne małpy oraz biały wilk. To była wartościowa i
interesująca lekcja wiedzy o życiu zwierząt i środowisku, w którym mieszkają.

Następnie szkolnym autobusem pojechaliśmy w kierunku kowieńskiej starówki. Świetna pogoda zachęcała do spaceru ulicami tego urokliwego miasta. Tradycją już się stało, że każdego roku uczniowie biorą udział w plastycznych zajęciach w różnych muzeach Litwy. Tym razem zwiedziliśmy Galerię Obrazów Mykolasa Žilinskasa, które jest filią Muzeum M. K. Cziurlionisa. Dzieci zachwycały się pracami znanych malarzy, oglądały ekspozycję muzeum. Były tu naczynia z porcelany, fragmenty sztuki starożytnego Egiptu, kolekcja zdjęć współczesnych fotografów oraz przepiękne obrazy. Zaprezentowano nam film animacyjny o historii ilustracji do dziecięcych książek w II poł. XX w. na Litwie. Komentarz do filmu był niezwykle pouczający i wzbogacił wiedzę nie tylko o sztuce, ale też o literaturze. Po obejrzeniu przygotowanego materiału, odbyło się edukacyjne zajęcie z grafiki „Ekslibris”. Uczniowie oglądali wystawę exlibrisów litewskich plastyków. Słuchając opowiadania malarki, zgłębiali tajniki świata sztuki, własnoręcznie wykonali prace na zadany temat. Po powrocie urządziliśmy w szkole wystawę prac plastycznych uczniów.
Niewątpliwie, lekcje prowadzone poza murami szkoły rozwijają wyobraźnię uczniów, pomagają utrwalić wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych.