Zajęcie edukacyjne w siedzibie Litewskiego Radia i Telewizji „Jak powstają programy
telewizyjne i radiowe”

10 listopada 2022 r. uczniowie duksztańskiej filii Gimnazjum w Awiżeniach otrzymali niezwykłe zaproszenie od pani Renaty Dunajewskiej, długoletniej pracowniczki LRT. Dziennikarka polskiej redakcji radiowej litewskiego nadawcy publicznego oprowadziła uczniów klas 1-4 po budynku Radia i Telewizji, wtajemniczając w obowiązki ludzi o różnych zawodach, którzy pracują nad powstawaniem programów telewizyjnych i radiowych. Zajrzeliśmy do kilku sal, gdzie odbywa się filmowanie na żywo. Widzieliśmy urządzenia do filmowania jak nowoczesne, tak i te, które należą już do historii. Była to świetna lekcja o tym, jak powstają programy, ilu ludzi nad tym pracuje, jak bardzo odpowiedzialna jest to praca, jakich wymaga kwalifikacji. Wielką frajdą dla dzieci było wypróbowanie swoich zdolności przy mówieniu przez mikrofon. Uczniowie recytowali wiersze o niepodległości Polski. Słuchając swego nagranego głosu, wyciągali wnioski, co jeszcze można udoskonalić w swej recytacji.