1 września

Nowy 2022-2023 rok szkolny dla społeczności duksztańskiej rozpoczął się od Mszy św. w kościele pw. Św. Anny w Duksztach, na którą zaprosił ksiądz proboszcz Waldemar Ulczukiewicz.
Następnie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zebrali się na uroczystym apelu pod przewodnictwem nowej administracji szkoły, albowiem szkoła w tym roku została przyłączona do Gimnazjum w Awiżeniach.
Odpoczęci, pełni sił po udanych wakacjach uczniowie znów witali swych przyjaciół, aby z niepohamowanym zapałem kroczyć po drodze wiedzy. Rodzice cieszyli się, że ich pociechy nadal mogą
uczęszczać do szkoły w swojej rodzinnej miejscowości.
Po wysłuchaniu hymnu, nowa dyrektor szkoły Alicija Bilinska ciepło przywitała przybyłych rodziców oraz opiekunów, zapoznała uczniów ze zmianami w życiu szkoły. Zapewniła, że pomimo iż dla szkoły zacznie się nowy okres, to jednak szkoła zachowa swe dawne tradycje, wszystko to, czym się wyróżniała spośród innych placówek oświatowych. Natomiast nowy powiew da szkole nowe możliwości, pomoże kroczyć w nogę z czasem, rozwijać się i być konkurencyjną.
Społeczność szkolną przywitała starosta gminy duksztańskiej Honorata Masalskienė. Nawiązując do historii szkoły, zachęcała dzieci do bycia patriotą swej ziemi. Miło wspominała swe lata szkolne, dodając dzieciom otuchy. Wręczyła prezenty, które rozjaśniły twarze pierszaków. Pierszoklasiści otrzymali też plecaki z całym wyposażeniem, które przekazała „Macierz Szkolna”, a wręczyła pani dyrektor. Plecaki zostały poświęcone przez księdza proboszcza, który też pięknie przemówił, zachęcając do rozwijania duchowości. Zaprezentowany przez uczniów program artystyczny rozjaśnił twarze zebranych, stworzył świąteczny nastrój.
W ten rok wkroczyliśmy z nadzieją, że nasza szkoła będzie miejscem dla wszystkich otwartym i przyjaznym, pozytywnie zmieniającym się, chłonącym nowości w edukacji i zapewniającym wszystkie
potrzeby uczniów.