Obchody Dnia Niepodległości Polski w Duksztańskiej Szkole Podstawowej

Świętowanie Dnia Niepodległości Polski w Duksztańskiej Szkole Podstawowej rozpoczęło się od udziału w międzynarodowej akcji „Szkoła do hymnu”. Dzieci, przygotowane przez nauczycielkę muzyki Editę Stani śpiewały pieśni patriotyczne, recytowały wiersze, efektownie zatańczyły taniec z motylami w kolorach barw narodowych. Panie z początkówki, które prowadzą w szkole zajęcia teatralne, zaprezentowały wraz z uczniami klas 1-4 inscenizację legendy o „Popielu i Piaście” na podstawie tekstu Władysława Broniewskiego. Dzieci w czasie kółka plastycznego własnoręcznie wykonały ilustracje do legendy oraz dekoracje. Cieszyły się z możliwości wcielenia się w role postaci utworu: wędrowców, Piasta, Popiela, Rzepichy, Ziemowita, straży i innych. Dzieje dawnych czasów poznane w taki sposób na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów. Ciekawym punktem programu był też wywiad z królową Jadwigą, która odpowiadała na pytania, związane z jej życiorysem. Królową zagrała uczennica klasy 2 i bardzo była dumna ze swojej roli.
W szkole przez cały dzień panował odświętny i patriotyczny nastrój. Wspólne przeżywanie święta pomogło przybliżyć dawne chlubne karty historii, poczuć się Polakami, przypomnieć o bohaterach, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny.