WYSTAWA „LUDOWE OBRAZY KOBIET OCZAMI DZIECI” W MUZEUM KS. JÓZEFA OBREMBSKIEGO

23 maja w Muzeum ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole otwarto wystawę nt. Ludowe obrazy kobiet oczami dzieci przygotowaną przez Irenę Żygis. Temat wystawy został zainspirowany książką B. Walęciuk-Dejneki, Ludowy obraz kobiety – perspektywa inności, Siedlce 2014 oraz popularno-naukowym opracowaniem tejże książki pt. Wizerunki kobiet w kulturze ludowej. Figury odmienności dokonanym przez SNPL i wydanym przez IKRiBL im. Franciszka Karpińskiego. Na wystawie są prezentowane prace naszych uczennic: Karoliny Wierzbickiej i Justyny Olenkiewicz
oraz Ievy Likšaitė z grupy wczesnoszkolnej. Prace obu uczennic zostały wyróżnione. Oglądającym bardzo się podobał „Portret tancerki”, który znalazł się na plakacie otwierającym wystawę. Jest to profil kobiety, której włosy zostały upiększone drobnymi gałązkami lnu, konopi, koniczyny. Przeważają tu ciepłe kolory: żółcienie, stare złoto, odcienie pomarańczowego, a całość przywodzi na myśl wiedeńską secesję.
Należy też dodać, że praca Karoliny pt. „Dziwożona” została zamieszczona w opracowaniu jako ilustracja tekstu. Praca łączy w sobie ludową estetykę, dziecięcą wyobraźnię oraz formę nawiązującą do obrazów Picassa.