„OJCZYZNĘ WOLNĄ RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE”

„Wiem, że nie ucisk i chciwe poboje,
Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem,
Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby niźli być Polakiem.”

Jan Lechoń „Hymn Polaków na obczyźnie”

Na przeciągu wieków naród polski przeżywał okresy świetności i upadku, zwycięstw i klęsk, bohaterskie zrywy i lata tragicznej walki o przetrwanie, bo przecież Polska na sto dwadzieścia trzy lata zniknęła z mapy świata.  Wielu żołnierzy oddało życie na polu walki, na placu egzekucyjnym, dziesiątki tysięcy wysłano na katorgę. Ten tragiczny bilans nie da się opisać w cyfrach. Tylko ziemia, nasiąknięta polską krwią wie, ile łez na nią spadło.

Chcemy, aby o tych wypadkach nie zapomnieli ci, którzy żyją w wolnej Polsce. W tym dniu wszyscy wracamy pamięcią do bohaterów narodowych. A iluż nieznanych żołnierzy leży we wspólnej mogile?

O tych wydarzeniach smutnej przeszłości ręka nieznanego artysty wypisała nad drzwiami w krużganku kościoła św. Anny w Duksztach słowa: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości.”

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności, nie uznali obcego panowania. Upragniona wolność miała być spełnieniem marzeń i snów kilku pokoleń Polaków wierzących, że „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Miłość do Ojczyzny potrafiła czynić cuda i przykładem tego byli żołnierze, którzy ginęli w walce o wolny kraj. Różne były losy Polaków, dlatego uświadamiamy sobie, jaką rozkoszą jest żyć w wolnym kraju.

Poznając historię Polski każdemu z nas chce się być patriotą i pozostać nim na zawsze.  Jak nas uczono w szkole, patriota to ten, kto miłuje swój kraj, spełnia swe obowiązki obywatelskie, pielęgnuje język i tradycje. Ale kochać Ojczyznę trzeba nie tylko słowem, ale i czynem, jak to robili nasi dziadowie i pradziadowie, bo jak mówi A. Janowski: „ta ziemia to już nie ziemia, to proch ojców naszych.”

Miłość do Ojczyzny to również poznawanie historii naszego kraju i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, aby odległe legendarne dzieje Polski znały i szanowały kolejne pokolenia.  Tydzień Języka Polskiego w naszej szkole poświęciliśmy w tym roku na poznanie historii i kultury polskiej, zgłębianie tragicznych kart dziejów . Uczniowie wysłuchali świetny wykład nauczycielki religii, zawodowego przewodnika Rity Gvazdaitytė pod tematem „Refleksje na temat wspólnej historii Polski i Litwy”. Klasy początkowe zwiedziły Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, następnie udały się  na Rossę, aby pokłonić się przed mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy. Korytarz szkolny zdobi wystawa plastyczna „Polska w rysunkach dzieci”. Niezwykle piękne były orły zrobione z plasteliny przez klasę 3 i 4 pod kierownictwem Ireny Żygis. Młodsi uczniowie zaprezentowali patriotyczny scenariusz pt. „Piękna jesteś, Polsko”, o który zadbała nauczycielka klas początkowych Ana Pozniak. Nauczycielka historii Łucija Jatkewicz wraz z klasami starszymi przygotowała przedstawienie  „Droga do niepodległości”. Oglądaliśmy  fragmenty filmów historycznych, omawialiśmy prezentacje na różne tematy. Każdy z uczniów złożył Polsce przyrzeczenie, a te kartki powiesiliśmy na stoisku na korytarzu, by każdy o nich pamiętał. Wszystkim spodobała się  lekcja muzyki  pt. „Niepodległa w piosence”, którą przeprowadziła nauczycielka muzyki i kierownik zespołu muzycznego „Mozaika” Edita Staniulionienė. Pokazała też prezentację o powstaniu hymnu „Od legionów do Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie  już latem dzięki hojności wójta Gminy Kosakowo  Jerzego Włudzika odwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, więc była to świetna powtórka materiału.  Dźwięczały pieśni patriotyczne, deklamowano wiersze, w powietrzu unosił się niezwykły, świąteczny nastrój.

Obchodząc100 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski  składamy hołd wszystkim patriotom polskim poległym w walce o wolność Ojczyzny i chcemy nasze uczucie wdzięczności wyrazić tym oto wierszem:

„Dziś biało – czerwoną flagę Ci postawię,
kwiaty w takich barwach i zniczy bez liku
i tak jak potrafię wierszem Cię zabawię
dla Ciebie najmilszym – bo w polskim języku.”