Tydzień Języka Polskiego

Tydzień Języka Polskiego w Duksztańskiej Szkole Podstawowej rozpoczął się w tym roku od zwiedzania muzeum wieszcza narodu polskiego, założyciela romantyzmu, autora „Ballad i romansów”. Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie mieści się w mieszkaniu przy zaułku Bernardyńskim w Starym Mieście, gdzie od Wielkanocy do czerwca 1822 r. żył poeta.  W tym mieszkaniu Mickiewicz pracował również nad I tomem „Ballad i romansów” oraz II i IV częścią “Dziadów”. Właściciel mieszkania, lekarz Jan Życki, u którego student Uniwersytetu Wileńskiego Mickiewicz wynajmował pokój na parterze, umieścił tablicę pamiątkową z napisem w języku polskim informującą o tym, że tu została napisana “Grażyna”. W czterech salach czniowie obejrzeli stałą ekspozycję pt. „Adam Mickiewicz i Litwa”, “Filomaci i Adam Mickiewicz”, “Kobiety w życiu Adama Mickiewicza”. Dzięki nadzwyczaj ciekawemu opowiadaniu pani Alicji  zapamiętali wiele faktów z życiorysu słynnego autora „Pana Tadeusza”, zachwycali się aurą tego miejsca. Niezwykle przytulne jest podwórko przymieszkaniu, gdzie często odbywają się spotkania, koncerty lub wystawy.

Następnie pojechaliśmy na jedną z najstarszych nekropolii  w Wilnie- cmentarz Na Rossie. Historia cmentarza jest bardzo interesująca, pochowano tu  wielu zasłużonych dla kultury i sztuki działaczy. Cmentarz jest pięknie położony, albowiem rzeżbienie terenu stwarza niesamowity nastrój, a stare nagrobki tchną pradawną historią. Naszym celem było przede wszystkim odwiedzenie Cmentarza Wojskowego z 1920 roku oraz mauzoleum Matka i Serce Syna. Przyjechaliśmy tu, aby  zapalić światełko pamięci na grobach znanych Polaków i w taki sposób uczcić Święto Niepodległości Polski. Uważamy, że bardzo ważne jest, aby uczniowie poznawali miejsca polskości  na Litwie, a była to świetna lekcja historii.